... MANIA MAJSTERKOWANIA

... MANIA MAJSTERKOWANIA

Jak odnowić taborety z PRL i zrobić farbę kredową

Jak odnowić taborety z PRL i zrobić farbę kredową

Jak odnowić taborety z PRL i zrobić farbę kredową domowym sposobem?

 

Wiem, że brakuje Wam czasu na wszystko, również na czytanie tekstów. Ja z kolei uwielbiam tworzyć, fotografować, natomiast fizycznie brakuje mi już czasu na długie opisy. Spróbujmy więc ten temat ugryźć w kilku ujęciach:

 

zacznijmy od bohaterki drugiego planu – farby kredowej własnej produkcji.

 

Od jakiegoś czasu dzięki Annie Sloan farba kredowa – „chalk paint” zatriumfowała na całym świecie, czyniąc proces renowacji mebli tak prosty dla każdego, jak malowanie farbkami plakatowymi. Po sukcesie Annie receptury farb kredowych trafiły do oferty wielu producentów i obecnie mamy ich spory wybór na rynku. Musiało więc upłynąć wiele wiele wiele lat, aby farby kredowe przygotowywane przez naszych przodków znów zdobyły popularność.

Jeśli chcecie poczytać o Annie Sloan i jej farbach, to bardzo proszę: https://www.anniesloan.com/pl/

Natomiast tutaj szerzej o farbach kredowych: http://odnawialnia.pl/2016/01/farby-kredowe-do-malowania-mebli.html

Tym, którzy nie mają czasu, odpowiem szybko na pytanie, na czym polega fenomen farb kredowych? Jest to uniwersalna farba, którą nakładamy bez konieczności szlifowania i gruntowania podłoża. Można nią malować drewno, laminat, meble na połysk, plastik, szkło, metal, ceramikę, tkaniny, co tylko chcecie. Rozumiecie? Nie odpryskuje, nie odpada, nie łuszczy się. Jest super matowa i jest REWELACYJNA! Jest do wszystkiego. Jeden warunek – by była trwała – na koniec zabezpieczamy farbę – do wyboru wosk lub lakier akrylowy (dostępne w każdym markecie budowlanym). Możecie kupić gotowe farby kredowe „chalk paint” wybierając gotowe kolory z wzornika, mieszać je ze sobą. Farbę kredową możecie rozcieńczać wodą (gdy malujecie wałkiem flokowym). Możecie też taką farbę zrobić sami, w domu.

 

Jak zrobić farbę kredową?

 

Poniżej przepisy. Ja użyłam białego gipsu stomatologicznego zakupionego na allegro, wody oraz białej farby akrylowej Bondex Smart Paint kolor „Biały ponad wszystko”). Jeśli chcecie osiągnąć określony kolor, to kupcie farbę akrylową kolorową lub barwnik do farb akrylowych.

http://www.refreszing.pl/2015/05/przepis-na-farbe-kredowa.html

http://manitowisko.blogspot.com/2014/08/czy-da-sie-zrobic-farby-kredowe-w-domu.html

 

Przygotowanie farby zajęło dosłownie kilka minut…

 

farba kredowa, przepis, zrób to sam, domowa, gips

farba kredowa, domowa, przepis

farba kredowa, chalk paint, domowa, przepis

farba kredowa, przepis, diy,domowa

 

Pan taborecik, czyli opowieść o tym, jak dać stołkom z PRLu drugie życie…

 

Pewnie nadal możecie je znaleźć w babcinych kuchniach, czasami piwnicach, strychach. Wyszorujcie gorącą wodą z płynem powierzchnie, które chcecie malować. Gdyby zdarzyło się, że powierzchnia jest nierówna lub jakaś zatłuszczona bardzo, czy też występują jakieś odwarstwienia, warto wówczas przeszlifować powierzchnię i wyrównać ją. To zabieg konieczny technicznie  i estetycznie. Ubytki w meblach możecie uzupełnić masą szpachlową do drewna lub masą akrylową. Do malowania farbą kredową używamy pędzla lub wałka. Pędzel zostawia charakterystyczny ślad, wałek flokowy natomiast daje efekt wygładzony (w tym wypadku można rozcieńczyć delikatnie farbę wodą). Po pomalowaniu możemy przeszlifować ostatnią warstwę, aby wygładzić powierzchnię (papier z bardzo drobnym ziarnem 180 i wyżej), przy mocniejszym szlifie możemy wydobyć warstwy spodnie osiągając efekt vintage. Wszystko zależy jaki efekt chcemy osiągnąć. Na koniec zabezpieczamy farbę, aby stworzyć mocną powłokę. Ja użyłam lakieru bezbarwnego Colorit półmatowego. Pozostało do wykonania siedzisko, ponieważ taborety miały być wygodne podczas codziennego użytkowania. Piankę tapicerską docinamy do wymiaru siedziska stołka, kroimy materiał zostawiając wystarczający margines na zakładkę materiału. Wszystko mocujemy zszywkami tapicerskimi.

 

taborety, PRL, renowacja

stołek, taboret, renowacja, PRL

malowanie, farba kredowa, chalk paint, PRL, taboret, refreshing

taboret,prl,diy,tapicerowanie,siedzisko,renowacja

Jak odnowić taborety z PRL i zrobić farbę kredową,

 

…i na koniec mały backstage z mistrzem drugiego planu 😀

 

 

 

Facebook Comments


%d bloggers like this: