... MANIA MAJSTERKOWANIA

... MANIA MAJSTERKOWANIA

Modny fartuszek DIY – projekt i wykonanie

Modny fartuszek DIY – projekt i wykonanie

Modny fartuszek DIY kuchenny – mój pomysł.

 

Fartuszek powstał jako prezent dla bardzo zwariowanej kobiety – prawdziwej Pani domu i kobiety uzdolnionej kulinarnie :).

Jak większość pomysłów zrodził się w mojej głowie i powstał spontanicznie. Za szablon posłużył mój fartuszek kuchenny. Mój nie jest tak ozdobny, ale doskonale sprawdził się jako dawca wymiarów. Dzięki niemu wykroiłam główne elementy, a pozostałe zaprojektowałam. Materiał to wzorzysta bawełna plus miękki tiul na kwiatek. Łączenie wszystkich części nie było łatwe tak do końca, choć udało mi się uniknąć „prucia”. „Prucie” szwów to koszmar każdej początkującej krawcowej. Koszmar nieunikniony, gdy coś nie wyjdzie. Uczyłam się podstaw szycia w Pracowni Amelli, którą serdecznie pozdrawiam i wrócę, jak tylko wygospodaruję czas na zajęcia. Okazało się, ze maszyna nie tylko nie jest straszna, ale daje tyle frajdy, ze przeszyłam już myślę z kilometr ściegów.

W każdym razie projektując coś „od ręki”, bez wykroju, bez wskazówek, jak po kolei coś łączyć, po wykrojeniu elementów najlepiej poskładać je w całość jak puzzle. Sprawdzamy następnie jak to będzie po przeszyciu i w jakiej kolejności wszywać poszczególne elementy, żeby się nie okazało, że na końcu wyjdzie error i trzeba pruć. Zauważyłam też, ze taka improwizacja pozwała mi na tworzenie rzeczy z większym luzem. Nie przejmuje się nagle, ze „o matko”! zapomniałam o tym kroku i co teraz?! Oczywiście praca z wykrojami jest super, ponieważ można stworzyć powtarzalne egzemplarze w różnych rozmiarach. Improwizując tworzymy raczej rzeczy wyjątkowe. Możemy też jednak tę improwizację powtórzyć, przenosząc na papier formę – tworząc w ten sposób własny wykrój. Pod warunkiem, ze chce się powtarzać. ja lubię tworzyć pojedyncze egzemplarze, każdy inny, z myślą o tym, komu ma służyć.

Torba na zakupy DIY

Jako „opakowanie” do fartuszka powstała dwustronna torba – uszak na zakupy i nie tylko. Bardzo prosta do uszycia. Dwa takie same kawałki materiału wielkości torby zszywamy razem na lewej stro nie, zostawiając mały otwór, aby wywrócić materiał na prawą stronę. Po tym jak już mamy prawą stronę, przeprasowujemy materiał, zszywamy otwór i szykujemy uszy. Uszy to również paski materiału zszyte na lewej, wywrócone na prawą. Ot cała filozofia. Wersja ze schowanymi uszami – zostawiamy otwory na uszy podczas zszywania materiałów na główną część torby.

  1. Modny fartuszek DIY, szycie, samodzielnie, falbanki, craftoholiczka, torba na zakupy

 

Facebook Comments


%d bloggers like this: