... MANIA MAJSTERKOWANIA

... MANIA MAJSTERKOWANIA

Tulipany – Zrób to sam w ogrodzie lub doniczce

Tulipany – Zrób to sam w ogrodzie lub doniczce

Tulipany – Zrób to sam.

Miałam zająć się wpisem o jesieni – wieńce z liści doczekały się realizacji, ale z racji późnych godzin wieczornych, kiedy to zakończyłam ich tworzenie, fotografie będą zrobione dopiero dziś, więc publikację wpisu na temat jesieni przesuwam na wieczór.

Popędziłam wczoraj do ogrodu sadzić cebule tulipanów i innych kwiatów cebulowych. Okres sadzenia takich roślin przypada na czas od połowy września do końca października – wstrzeliłam się więc idealnie. W dodatku ta słoneczna pogoda tak pozytywnie nastraja. Nigdzie nie ruszam się bez telefonu/aparatu – dzięki temu wszystkie zdjęcia zamieszczone na blogu są wykonane przeze mnie i są moją własnością. Staram się pokazywać wszystko jak naprawdę wygląda 🙂 – cebulki też :).

W związku z tym, ze cebule leżą od weekendu w worku postanowiłam je wczoraj wysadzić. Jedną partię cebulowych roślin już wysadziłam jakiś czas temu (czosnek ozdobny i kilka gatunków tulipanów zakupionych w Biedronce – ciekawe czy wyrosną..). Teraz czas na kolejne: 5 cennych cebulek żonkili, które otrzymałyśmy w Misi przedszkolu włączając się w akcję „Pola Nadziei”, a resztę dostałam od Pana Bogdana Królika. Twórcy jednej z największych film produkujących cebule kwiatowe w Polsce. Pan Bogdan jest też lekkoatletą, jak mój tato i dzięki ich wspólnej znajomości do domu rodziców przyjechał karton pięknie zapakowanych cebul. Tulipany, krokusy, szachownice, piwonie… Pan Królik jest znany w kraju i zagranicą – jego uprawy tulipanów przyciągają co roku tysiące ludzi – wielbicieli kwiatów, pasjonatów fotografii. Ja tez byłam kilka lat temu w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce, gdzie mogłam podziwiać pola usłane tulipanami. Dorzucę w oddzielnym poście kilka zdjęć z mojego pobytu tam, żeby Was zachęcić. Kiedy w Chrzypsku Pan Bogdan organizuje „dni otwarte” w swoim gospodarstwie, to udział w nich może brać każdy. My spotkaliśmy tam ludzi z całej Polski. Można zwiedzać pola – dywany – z kwiatami, można też kupić sadzonki, cebule, kwiaty doniczkowe i cięte.

 

Wiecie, że tulipany można też sadzić w donicach? Tutaj jednak trzeba wybrać odmiany najlepiej karłowate, posadzić w donicy jesienią, następnie donicę wkopać w ogrodzie, aby tam przezimowała. Donicę wykopujemy w marcu i możemy postawić na tarasie.. Gotowe. 🙂 Niestety pozostawienie donic z cebulkami na balkonie grozi przemarznięciem. Można je pozostawić, ale baaardzo opatulić. Nie możemy też ich trzymać w domu, ponieważ potrzebują temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza.

 

tulipany, cebule, sadzenie, jesień, DIY, ogród

Teraz czekać do wiosny na tulipany…

 

 

 

Polecam firmę Pana Bogdana Królika i jego pola kwiatów:

https://cebulki-kwiatowe.pl/

 

Facebook Comments


%d bloggers like this: